Kalendar

Rezultati

Fotografije

ISTORIJAT

Finalna trka imala je posebnu atmosferu. Startovalo se iz samog centra Novog Sada i to po kiši. Posle osamdesetak kilometara desnom obalom Dunava u dve poluetape, cilj je bio na Petrovaradinskoj Tvrđavi, a u poslednjih 700 metara uspona, 550 metara bila je prava pravcata srednjevekovna turska kaldrma, posle koje su takmičari prošli kroz dvostruku kapiju Tvrđave, gde ih je po sunčanom vremenu dočekala brojna publika. Pobedniku finalne trke pripao je trofej „Petrovaradinska kaldrma“ .

U takmičarskom smislu neprikosnoven bio je DEJAN VIDAKOVIĆ iz kluba As Apatin, Jedini konkurent bio mu je ZOLTAN TARJAN, član Elita iz Novog Sada, ali nije imao nikakve šanse za iznenađenje, jer je timski rad brojne ekipe Asa bio izvanredan. Treća uzastopna pobeda DEJANA VIDAKOVIĆA u generalnom plasmanu. Sponzor žute majice „TELIX“ iz Novog Sada i ove godine pobednika je nagradio kompjuterom, dok je generalni sponzor, „CAPRIOLO“ iz Bačke Topole  ZOLTANA TARJANA „utešio“ veoma vrednim MTB biciklom marke GIANT. Uz žutu majicu, DEJAN VIDAKOVIĆ osvojio je i plavu za najboljeg brdaša, zelenu za najboljeg sprintera i crvenu za najboljeg hronometraša. Tačkasta majica za najmlađeg takmičara pripala je VANJI OSTOJIĆU iz kluba „ELITE“ Novi Sad. Najbolje plasirana takmičarka bila je subotičanka Ivana Miučić iz američkog tima „Midwestwern“ na 48.mestu u apsolutnom genearlnom plasmanu (a.g.p.). Najbolji kadet bio je talentovani mladić iz Tuzle (BiH), HIDAJET SUBAŠIĆ iz kluba Zmaj od Bosne (a.g.p. 25.mesto).

CAPRIOLO se poptrudio da ove godine i najuspešniji u kategorijama mastersa i veterana budu nagrađeni vrednim nagradama. Najuspešniji masters bio je DRAGOSLAV SIMIĆ (a.g.p. 4.mesto), član Partizan-Wistle iz Beograda, veteran MILOVAN GRUJIČIĆ (a.g.p. 9.mesto) član Vojvodine, stariji veteran (preko 50 godina starosti) JOŽEF FARKAŠ (a.g.p. 18.mesto) član Elite, .

U 14.ciklusu učestvovalo je ukupno 145 biciklista svrstanih u 28 timova, što znači novi rekord po broju učesnika.

Uz CAPRIOLO i TELIX, trku su još podržali „CUBI“ Novi Sad, „FERMESCOOP“ Petrovaradin, Zlatara „TARJAN“ Novi Sad, „FANATIC“ Novi Sad.

Paralelno sa Dunavskim kupom održavane su i trke za „FRUŠKA GORA OPEN“. Imajući u vidu njegove 64 godine, JOŽEF FARKAŠ u brdima Fruške gore još uvek nema dostojnog protivnika.

*     *     *

Jubilarni, 15. ciklus Dunavskog kupa dao je našem biciklizmu značajan poklon. Po prvi put Organizacioni odbor Dunavskog kupa organizovao je „Mali dunavski kup“ za decu do 12 godina starosti. Na žalost, a i na iznenađenje mnogih ljubitelja našeg sporta, Biciklistički savez Srbije nije podržao ovu inicijativu, kao da mu „pretraživač široke baze“ za pronalaženje talenata uopšte nije potreban. Svi dobro znaju međutim, kako je skromna brojnost takmičarskog kadra u Srbiji.

Bila je i jedna novina, u Program Dunavskog kupa uvrštena je i disciplina „hendikep“.

Mada je planirano da u tri kružne trke u ovom ciklusu (oko SPENSa, u Šidu i na Novosadskom sajmu) amateri (rekreativci) i licencirani kadeti startuju sa 2 minuta zaostatka, zbog određenih problema sa obezbeđenjem staze i kašnjenjem u startu, u prva dva slučaja startovali su svi zajedno. Jedina „hendikep“ trka bila je 18.trka ciklusa na stazi Novosadskog sajma, a posle nje na Forumu Dunavskog kupa prilično su uzavrele strasti nekih od učesnika, najviše zbog nepoznavanja postojanja te discipline u biciklizmu.